تکمیل دستاوردهای کوانتومی تا پایان سال

زیرساخت فیزیکی
زیرساخت فیزیکی

به نقل از صدانیوز ،رئیس سازمان انرژی اتمی بیان داشت: ما برای ورود به عرصه فناوری کوانتومی باید بتوانیم فوتون‌ها و الکترون‌های درهم تنیده را جدا کنیم؛ پس از جدایی، بهره برداری لازم به عمل می‌آید؛ بنابراین کلید ورود به این فناوری، جداسازی ذرات مورد اشاره است. صالحی افزود: در بُعد آزمایشگاهی، ما توانستیم فوتون‌های […]

به نقل از صدانیوز ،رئیس سازمان انرژی اتمی بیان داشت: ما برای ورود به عرصه فناوری کوانتومی باید بتوانیم فوتون‌ها و الکترون‌های درهم تنیده را جدا کنیم؛ پس از جدایی، بهره برداری لازم به عمل می‌آید؛ بنابراین کلید ورود به این فناوری، جداسازی ذرات مورد اشاره است.

صالحی افزود: در بُعد آزمایشگاهی، ما توانستیم فوتون‌های درهم تنیده را از هم جدا کنیم و مطابق برنامه ریزی انجام شده می‌خواهیم تا انتهای سال این فوتون‌ها را در فاصله ۷ کیلومتری قرار دهیم و اطلاعاتی به آن‌ها تزریق کنیم تا این فوتون‌ها در همان لحظه اطلاعات را دریافت کنند؛ حالا این فاصله را هزار کیلومتر در نظر بگیرید.

وی با اشاره به امتیازات فیزیک کوانتومی در ۵ حوزه، به مقوله ارتباطات اشاره کرد و گفت: در حال حاضر نخستین ماهواره مرتبط با این فناوری توسط چینی‌ها پرتاب شده که می‌تواند به فاصله ۶۰۰ مایل این درهم تنیدگی را انجام دهد؛ ما امیدواریم تا آخر سال در این فناوری به ۷ کیلومتر و پس از آن به سرعت به ۱۵ کیلومتر برسیم.

صالحی در پایان به مزایای فناوری کوانتومی در مقوله‌هایی همچون محاسبه‌گری، بیولوژی و حس‌گر‌ها نیز اشاره کرد.


ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید