۱۷ شهریور در کلام امام خمینی و آیت الله طالقانی

صحیفه امام، ج‌15، ص: 194

سال‌روز هفدهم‌ شهریور که گزارشگر جنایات شاهنشاهی ضد انسانی و اسلامی است و از ایام اللَّه و نشانگر مقاومت و شجاعت و ایستادگی ملت در مقابل ستم‌گران و جنایت‌کاران است، در خاطره ملت مبارز ایران زنده است و زنده خواهد بود.

به گطارش صدانیوز، به نقل از موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی (ره)، پیام مهم امام خمینی به ملت ایران در سالگرد حماسه هفده شهریور ۱۳۵۷ به شرح زیر است:

«بسم اللَّه الرحمن الرحیم‌

سال‌روز هفدهم‌ شهریور که گزارشگر جنایات شاهنشاهی ضد انسانی و اسلامی است و از ایام اللَّه و نشانگر مقاومت و شجاعت و ایستادگی ملت در مقابل ستم‌گران و جنایت‌کاران است، در خاطره ملت مبارز ایران زنده است و زنده خواهد بود.

ملت شجاع و رزمنده ایران در آن روز و روزهای اختناق و جنایت به دست دژخیمان شاه مطرود، نشان داد که تا رسیدن به هدف‌های انسانی- اسلامی خود چون سدی آهنین ایستاده و از قتل عام‌ها و کشتارهای وحشیانه دسته‌جمعی هراس به خود راه نداده و راه خود را شجاعانه ادامه می‌دهد. از هفدهم شهریور تا امروز سال‌روز افتخارآمیز آن، هرگز سستی و فتوری در اراده آهنین ملت انقلابی ایران حاصل نشده، بلکه هر واقعه و فاجعه‌ای او را مصمم‌تر و منسجم‌تر می‌کند.

هفده شهریور باید درسی باشد برای کوردلانی که گمان کرده‌اند با به شهادت رساندن چند نفر از سران متعهد کشور، می‌توانند سد عظیم مسلمانان نیرومند و شجاع را بشکنند.

ملتی را که پانزدهم خرداد و هفدهم شهریور و ایام دیگر را پشت سر نهاده است و چون سیلی خروشان موانع را هر چه بزرگ باشد از سر راه خود برداشته و درهم پیچیده است، نمی‌شود با کارهای بزدلانه که جز از شکست‌خورده‌ها و مأیوس‌ها و مطرودها صادر نمی‌شود، ارعاب کرد و این دریای متلاطم را از خروشیدن و به پیش رفتن بازداشت.

بگذار کوردلان جنایت پیشه و ورشکستگان، پشت به اسلام و ملت نموده، با لاف و گزاف از خشم و اندوه خود بکاهند و حکومت ایران را متزلزل بخوانند. بگذار بوق‌های تبلیغاتی که دستشان از مخازن ما قطع و امیدشان به یأس مبدل گردیده، خود را با تهمت‌ها و دغلکاری‌ها راضی نگه دارند و به ما تهمت ناروای رابطه با اسرائیل- دشمن بشریت- را بزنند. بگذار هر چه می‌خواهند ایران را بی‌ثبات و متزلزل و ورشکسته توصیف کنند.

ایران اکنون با انسجام بیشتر و وحدت نظر بالاتر و قدرت زیادتر قوای مسلح به سوی هدف‌های اسلامی- انسانی خود می‌رود و ملت هوشمند ایران با بیداری و هوشیاری برتر، بر پشتیبانی خود از دولت و مجلس و سایر ارگان‌ها افزوده است و این تفاله‌های امریکایی را از سوراخ‌های خود بیرون کشیده و به مقامات مربوطه معرفی می‌نمایند. ارتش و سپاه پاسدار و سایر قوای مسلح اکنون در جبهه‌ها با پیروزی به نبرد خود شجاعانه ادامه می‌دهند و بزودی به خواست خداوند متعال، متجاوزان باطل را بیرون می‌رانند و دولت و مجلس و شورای قضایی و سایر دولت‌مردان با وحدت نظر و با کمال قدرت به کارهای خویش ادامه می‌دهند. و ملت عزیز و عظیم و سازش‌ناپذیر در صحنه حاضر و به هیچ دولت و قدرتی اجازه دخالت در امر کشور را نمی‌دهد. و ما بحمداللَّه و توفیق الهی از ۱۵ خرداد تا ۱۷ شهریور و تا امروز که سال‌روز آن است، با رسیدن به هدف‌های عالی اسلامی به راه خود ادامه می‌دهیم و از خداوند بزرگ عظمت اسلام و مسلمین و عزت مؤمنین و علوّ درجات شهدای ۱۷ شهریور را خواستاریم. و السلام علیکم و رحمه اللَّه. روح اللَّه الموسوی الخمینی‌.» (صحیفه امام، ج‌۱۵، ص: ۱۹۴)


ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید