قوه قضاییه از اقدام درباره بحران سوزاندن مازوت جلوگیری کرد

به نقل از خبرگزاری ها

آلودگی هوا
خودرو

زهرا نژادبهرام و مجید فراهانی، اعضای شورای شهر تهران،‌ از نامه به کلانتری برای «اقدام» در ارتباط با استفاده از مازوت در نیروگاه‌ها خبر داده و از سه قوه خواستند «جلسه فوری» در این زمینه برگزار کرده و «تصمیم عاجل» بگیرند.

به گزارش نباء خبر،در پی افزایش اعتراض شهروندان به آلودگی‌ هوای پایتخت و شهرهای بزرگ ایران به دلیل استفاده گسترده از سوخت مازوت، عیسی کلانتری،‌ رییس سازمان حفاظت محیط زیست اعلام کرد قوه قضاییه با صدور بخشنامه‌‌ای جلوی بررسی و اقدام در زمینه این بحران را گرفته است.

کلانتری در گفت‌وگویی با روزنامه «همدلی» که روز یکشنبه ۱۴ دی‌ماه منتشر شد، ضمن تایید استفاده از مازوت توسط صنایع سنگین گفت: «با توجه به محدودیت‌هایی که الان در صنعت نفت و برق وجود دارد،‌ به ما فشار آمده است که مدیران ما جلوی سوزاندن مازوت را در نیروگاه‌ها و کارخانجات نگیرند.»

او این آلودگی را نقض «حقوق شهروندی مردم» خواند و اشاره کرد معاون دادستان کل کشور به استان‌ها بخشنامه کرده ممانعتی از سوزاندن مازوت و نفت کوره در نیروگاه‌ها صورت نگیرد.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست افزود: «یعنی کسی که باید قانون هوای پاک را اجرا کند،‌ از نظر امنیتی به این نتیجه رسیده که باید این مازوت سوزانده شود.»

کلانتری به تولید بالای مازوت توسط پالایشگاه‌ها اشاره کرد و گفت:‌ «این مازوت تولیدی یا باید صادر یا مصرف شود، چون اگر انبارها پر شود یا باید پالایشگاه‌ها تعطیل شود یا باید آن را مثلا در بیابانی یا جایی بریزند،‌ چون نمی‌توانند پالایشگاه‌ها را تعطیل کنند.»

از سوی دیگر عبدالرضا رحمانی فضلی،‌ وزیر کشور، در گفت‌وگو با کانال تلگرامی «آخرین خبر» گفته است: «هیچ تصمیمی برای تعطیلی گرفته نشده و معلوم نیست واقعا این آلودگی را تا کی خواهیم داشت.»

همزمان زهرا نژادبهرام و مجید فراهانی، اعضای شورای شهر تهران،‌ از نامه به کلانتری برای «اقدام» در ارتباط با استفاده از مازوت در نیروگاه‌ها خبر داده و از سه قوه خواستند «جلسه فوری» در این زمینه برگزار کرده و «تصمیم عاجل» بگیرند.

استاندار تهران نیز روز شنبه اعلام کرد پیشنهاد تعطیلی دو روزه این استان به دلیل آلودگی هوا را به دولت می‌فرستد. بر اساس گزارش‌ها و تصاویر منتشرشده توسط رسانه‌ها،‌ ۱۵ منطقه در پایتخت در وضعیت «قرمز»‌ آلودگی هوا قرار گرفته‌اند.

اما این مشکل محدود به تهران نیست؛ در اصفهان نیز خبرگزاری ایرنا به نقل از یک کارشناس مسئول پیش‌بینی اداره کل هواشناسی از شاخص آلودگی هوای «ناسالم» برای عموم مردم خبر داده است.

شهرهای دیگری از جمله کرج،‌ اراک،‌ قزوین،‌ مشهد و تبریز نیز طی روزهای گذشته با این مساله مواجه شده‌اند و آلودگی در آن‌ها همچنان ادامه دارد.

شهروندان در رسانه‌های اجتماعی با داغ کردن هشتگ‌هایی از جمله «آلودگی هوا» نسبت به بی‌توجهی و عدم اقدام مسوولان نسبت به این بحران هم‌زمان با شیوع کرونا انتقاد کرده‌اند.

آن‌ها با انتشار تصاویری از پوشش تهران با توده ذرات آلوده، این بحران را موجب «قتل مردم» خوانده و از مسئولیت داشتن مسوولان در آن سخن می‌گویند./


ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید